Erdő Péter a szentmise elején hálát adott, amiért a Szűzanya kegyszobra a Szent István-bazilikában vendégeskedett a kegyhely felújítása idején, és oly sokan imádkoztak és találtak különleges meghallgatásra előtte. Arra kérte a híveket, fohászkodjanak továbbra is a Szűzanya közbenjáró segítségéért és kísérjék szeretettel a kegyszobrot, amikor közel nyolc hónap után visszatér nemzeti szentélyünkbe, Mátraverebély-Szentkútra.
Szentbeszédében az evangéliumból kiindulva a Tibériás tavának partjára irányította a figyelmet Erdő Péter, ahol Jézus feltámadás után „nagy rondóként” tér vissza a halászok elhívása. Az evangélium elején Jézus elhívja a tanítványokat, hogy emberhalászokká tegye őket. Most megmutatja, hogy mi vár azokra, akik igent mondanak a hívásra és belefognak ebbe a munkába.
A tanítványok, tudván ugyan, hogy Jézus föltámadt, visszatértek bárkáikhoz, újra halászni kezdtek, hiszen valamiből élniük kellett. Azonban nem fogtak semmit. Ekkor megjelent Jézus, kérte, vessék ki hálóikat. A hálók ezután megteltek: János evangéliuma szerint 153 nagy halat fogtak a tanítványok. Egykor úgy gondolták, hogy 153 féle hal létezik, így ez a szám a föld összes népét jelenti – mutatott rá a bíboros. – Minden népet a tanítványok „zsákmányául” rendelt az Isten, mindenkit üdvözíteni akar. Erre a hívásra kell válaszolniuk az apostoloknak, mikor Jézus újra hívja őket.
A jelenet másik fontos epizódja – hívta fel a figyelmet Erdő Péter – a „háromszoros kérés és háromszoros válasz” ünnepélyes eseménye, amely nem csupán Péter háromszori tagadására való utalás. A zsidók egykor így kötöttek szerződést: háromszor megismételve. Ez a felbonthatatlanság jele. Mit vállal tehát Péter apostol? Tulajdonképpen nem is vállal, csak megvallja Jézus iránti szeretetét. Jézus pedig ezt hagyja neki, háromszor megismételve: „Legeltesd juhaimat!” Ezzel a küldetéssel indul az Egyház, hogy az összes népeket Krisztus tanítványaivá hívja. Azonban, ha igent mondunk Krisztus követésére, ahogy Péter tette, akkor mindent vállalnunk kell. Hiszen Jézus újbóli hívásában Péter felé – „Kövess engem!” – már ott volt a vértanúságra, a kereszthalálban való egyesülésre szóló hívás is.
Szentbeszéde végén a Szentlélek világosságáért és erejéért, valamint a Boldogságos Szűz Mária közbenjárásáért könyörgött a főpásztor.
A szentmise befejező áldása előtt a szentkúti ferencesek köszönetet mondtak Erdő Péter bíborosnak a Szűzanya szobrának befogadásáért. A kegyszobor „tanítványi egyházra talált” – fogalmazott Kálmán Peregrin. – Ahogy János, a szeretett tanítvány is házába fogadta a Szűzanyát, úgy fogadta a bazilika is a Szent Szűz szobrát, amely előtt szerdáról szerdára több ezren imádkoztak.
Hálából az új mátraverebély-szentkúti mozaikábrázolás képét nyújtotta át a bíborosnak a kegyhely igazgatója, Snell Györgynek, a Szent István-bazilika plébánosának pedig egy cibóriumot ajándékozott.
Erdő Péter a szentmise végén a Ferenc pápa által kezdeményezett közös imádságra hívta a híveket pünkösdvasárnapra a Szentföld békéjéért, majd a kegyszobor előtt a hívekkel közösen elmondta a Máriához szóló felajánló imádságot.
A szertartás végén a szentkúti ferencesek ünnepélyesen vonultak ki bazilikából a kegyszoborral Erdő Péter bíboros és a hívek kíséretében.
A mátraverebély-szentkúti kegyszobor holnap érkezik haza őrzési helyére. Hazautazása közben megáll Pásztón, ahol június 7-én 9 és 10 óra között Mária-áhítatot tartanak a plébániatemplomban. Innen 10 órakor gépkocsikaraván kíséri a Szent Szűz szobrát szállító járművet Mátraverebély-Szentkútra. A bazilika előtt 10.30-kor kezdődik Szentkút ékességének fogadása. A szertartást és az azt követő szentmisét Dobszay Benedek ferences tartományfőnök végzi, a szentbeszédet Juscsák Nilus munkácsi görög katolikus püspök, ferences szerzetes mondja.