Az idősek hónapjában, minden ősszel különböző programokkal várják a pasaréti Gondviselés Háza Gondozási Központ és az Idősek Klubja közösségét az egészségmegőrzés jegyében. „Lendületben maradni idős korban is” – ez volt a vezérelve a már-már hagyománnyá vált programsorozat idei alkalmának, melynek keretében szó volt az egészséges táplálkozásról, a rendszeres testmozgásról és a mentális jóllétről is. Bejegyzésünkben Sándor Viktória, a Gondviselés Háza Gondozási Központ klubvezetőjének beszámolóját közöljük.
Megvizsgáltuk, mi szükséges a lendület megőrzéséhez: egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás és mentális jólét. Szeptember utolsó hetében ezekre építettük programjainkat, amelyekbe a Testvérkék Ferences Óvoda is bekapcsolódott. A program idén egy hetesre bővült, melynek „Az élet: mozgás” lett a mottója.
Az első napon egy családi méhészet előadóját hívtuk meg, aki a méhek életéről, a mézkészítés titkairól és a mézfogyasztás előnyeiről beszélt az időseknek és az óvodásoknak. A méhészeti eszközök kézbevétele és a védőfelszerelés felpróbálása nagy élményt jelentett kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Az előadást követő kóstolón hasznos ötleteket kaptunk a méz fogyasztásához. Mindenki élményekkel és ajándékokkal tért haza.
A következő nap zenés tornafoglalkozást tartottunk gyógytestnevelő irányításával. A megszokott torna zenés elemekkel is gazdagodott. Ez új lendületet adott mind testben, mind lélekben: olyannyira, hogy a lelkes klubtagok az idősek napja alkalmából egy rövid koreográfiát is megtanultak, amit a többiek nagy örömére elő is adtak.
A harmadik napon a mozgásszervi betegségek és azok rehabilitációs lehetőségei kerültek középpontba. Dr. Tőrös Edit reumatológus, osztályvezető főorvos előadását Mozgással az életminőség javítása időskorban címmel tartotta. Előadása nagy népszerűségnek örvendett, hiszen évtizedek óta töretlen lelkesedéssel dolgozik a II. kerületben. Dr. Szentiványi Mátyás, a Szent Ferenc Kórház orvosigazgatója a krónikus betegségek alternatív kezeléséről és megelőzéséről beszélt. Ezek az alternatív utak pedig a valóban létező kardió tanösvények, melyek megálmodásában, kiépítésében és népszerűsítésében a kórház aktív szerepet vállalt. Megtudtuk, hogy kinek, mikor és hogyan ajánlott a tanösvények használata, és azok hol találhatóak.
Másnap felkerestük az egyik ilyen tanösvényt a kórház szomszédságában. Szakmai kísérőink bemutatták a tanösvény használatának helyes módját, beleértve a pulzusmérést is a kijelölt pontokon. Az adatokat egy űrlapra jegyeztük fel, amit a kórházban elemeztek. Az eltérést mutató eredményeket további kivizsgálásra hívták, így még a komoly tüneteket nem okozó betegségek is időben felismerhetők. A kardió tanösvények ezért preventív jelleggel mindenkinek ajánlottak.
Az utolsó napon, a zenés torna után megnéztünk egy dokumentumfilmet a Szent Ignác zarándokútról, amelyet fiatalok járnak végig. A filmben testi és lelki útjukat követhettük. Az idősek már nem tudnának részt venni egy hosszú zarándoklaton, de így a lelki oldalát ők is átélhették általa – ezzel a lendületben maradás mentális oldalát is erősítettük – túl azon, hogy minden programon jó hangulatban voltunk együtt.
***
A Gondviselés Háza Gondozási Központ intézménye 1995-ben nyitotta meg kapuit a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány fenntartásában. Az intézmény célja, hogy ellátottjai szeretetteljes, békés közösségre találjanak egy szép és nyugodt környezetben. Szerződésszerűen már a kezdetektől önkormányzati feladatokat is ellátnak a II. kerületben, beleértve a szociális étkeztetést, nappali ellátást és a házi segítségnyújtást. Az Idősek Klubja tagságát jelenleg közel száz, lelkes nyugdíjas alkotja. A klubhoz a kerületben élő idősek tudnak csatlakozni. Azokat várják, akik nagyrészt egyedül élnek otthonukban, és a szabadidejük hasznos eltöltéséhez keresnek segítséget és társaságot.
Fotó: Sándor Viktória
Ferences Média, 2024